איטום גגות

תוכן עניינים
 • מומחי האיטום

  מומחי האיטום
 • גגות של בתים נחשפים לאורך שנים לתנאי מזג אוויר שונים – שמש, גשם, רוחות וסערות. האלמנטים הטבעיים הללו מחלישים עם השנים את החוזקה של הגג ועלולים לגרום לנזקים שיחדרו לתוך הבית במשך הזמן. איטום גגות מהווה פתרון אידיאלי כהגנה מפני כל אותם נזקים, במיוחד כאשר מדובר בחדירה של מים ונזילות לתוך הבית.

  מה זה איטום גגות

  איטום גגות הוא הליך שבו מוסיפים שכבה שמטרתה להאריך את תוחלת החיים של הגג. שכבת הציפוי מהווה כמגן מפני נזקים אפשריים של אקלים קיצוני ותנאי מזג אוויר שונים. איטום גגות היא דרך יעילה להגן על גגות שטוחים למשל שבהן פסולת ומים נוטים להצטבר. האיטום מתאים כמובן גם עבור גגות בתים שהמבנה שלהם הוא בזווית. לאחר שמניחים את שכבת הציפוי, החומר הוא ש"סופג" את החום של השמש והגשם ומונע מגע ישיר ביניהם לבין רעפי הגג. איטום גגות הופך אותו גם ליותר עמיד בפני אש ומונע היווצרות של עובש. חומר האיטום צריך להימרח על ידי אנשי מקצוע בעלי ניסיון שיידעו כיצד לבצע את ההליך מבלי להשאיר חורים בציפוי שעלולים לגרום לדליפות וחדירה של מים לתוך הבית.

  למה צריך איטום גגות

  החומרים שבהם משתמשים עבור איטום גגות יכולים לסייע במספר מצבים שונים.

  • עמידות למים והגנה על הגג – חומרי האיטום כאמור מונעים את החדירה של המים לתוך הבית וכאשר עושים שימוש בחומרים שעשויים מגומי וסיליקון, הם גם מאפשרים לסילוק של לחות מיותרת מהבית שנוצרת במטבח ובמקלחת. איטום גגות יכול גם להאריך את חיי הגג בכמה שנים.
  • הגנה מפני השמש – החשיפה של הגג לשמש חמה וחזקה למשך רוב חודשי השנה יכולה ליצור שינויים מולקולריים בגג. קרני האולטרה הסגולות יכולות לגרום לפליטה של חומרים מסוכנים והדרך למנוע את החדירה היא באמצעות איטום גגות. ניתן להשתמש בחומר ציפוי שמחזיר אור ויימנע את הנזקים של קרני השמש.
  • הגנה מפני אש – חלק מהחומרים שבהם משתמשים למטרת איטום גגות יכולים גם לשמש כמעכבי אש ובמידה ועולה הצורך ביצירה של שכבת הגנה נוספת, ניתן להתקין ציפוי גג מתכת שיגן על הבית מפני אש
  • צמיחה של עובש – ישנם לא מעט מקרים שבהם (במיוחד כאשר מדובר בגג שטוח), שבעקבות הצטברות ועמידה של נוזלים באותו מקום, עובש מתחיל לצמוח. הלחות שמצטברת בגג גורמת לעובש ואצות לצמוח ומדובר בסכנה בריאותית ממשית שיש לטפל בה באופן מידי. שכבת האיטום של הגג תמנע עמידה למשך זמן רב של מים ותמנע את הצמיחה של העובש.
  • ויסות חום וקור בבית באמצעות איטום בגוון צבעוני – מדובר בסוג איטום גגות ששנוי במחלוקת. ישנם בעלי מקצוע שעוסקים בתחום אשר סבורים שאיטום הגג בגוון צבעוני ולא שחור יסייע בהפחתת החום בבית ואף יחסוך בעלויות של קירור הבית בחודשי הקיץ החמים. לעומתם יש שטוענים שצביעת הגג בחומר ציפוי צבעוני למטרת איטומו לא תסייע בהפחתת צריכת האנרגיה ולכן אין חשיבות בצבע שבו בוחרים.

  איך מבצעים איטום לגג?

  השלב הראשון בביצוע איטום גגות הוא בחינה של הגג ואיתור של סדקים שעלולים לגרום לדליפה. חשוב לקלף שאריות של ציפוי קיים על הגג באמצעות מברשת תיל לפני שמניחים את הציפוי החדש. יש להסיר כל פסולת שהצטברה על הגג ולחבר ולחזק ברגים או חלקים רופפים בגג. במידה וקיימים כתמים של טחב, יש לשטוף ולהעלימם תוך שימוש באקונומיקה וכלור. השלב השני הוא שטיפה של הגג באמצעות צינור וסילוק היווצרות של שלוליות מים. אותן שלוליות לרוב נוצרות כאשר מדובר בגג שאינו בנוי על מפלס אחד. יש לנקות את המרזבים מלכלוך ועלים שחדרו אליו ולאחר מכן לייבש את הגג לחלוטין באמצעות סמרטוטים נקיים. יש לכסות את כל הפתחים, קצוות ופתחים בולטים באמצעות מלט תוך שימוש במברשת צבע בעלת זיפים קשיחים. חשוב מאוד שכל ראשי הברגים גם הם יכוסו במלט במריחה שתיצור שכבה אחידה. מכל האזורים הללו קיימת הסבירות הגבוהה ביותר שתתרחש הדליפה ולכן חשוב לבצע את הפעולה הזו בזהירות וביעילות. יש להמתין לפחות כשעה עד המלט יתייבש ורק לאחר מכן ניתן להתקדם לשלב הבא והאחרון בתהליך שהוא הנחת ציפוי הגג. את חומר הציפוי יש לערבב באמצעות מברשת גג ולאט ובזהירות להתחיל למרוח אותו על כל שטח הגג תוך שעוקבים וממלאים אחר הוראות היצרן. יש להתחיל בקצה אחד של הגג ולהתקדם באיטיות לעבר הצד השני תוך שמפקידים לא לפספס אף חלק ממנו. יש להקפיד שלא למרוח שכבה עבה מדי של ציפוי כיוון שהוא צפוי להתייבש ולהיסדק לאורך זמן. יש לתת לציפוי מספיק זמן להתייבש ולכן חשוב שלא לבצע את פעולת הציפוי בחודשי החורף.

  איטום גגות ביריעות ביטומניות

  הדרך הכי יעילה לאיטום גגות הוא בעזרת יריעות ביוטמניות – ביטומן הוא שם כולל לזפת ולאספלט, ויריעות ביטומניות הם יריעות מוכנות מועשרות פולימרים מסוגים שונים שמעלים את רמת האטימות ומאפשרות ליריעות כושר גמישות וגישור על חורים וסדקים. מומלץ להשתמש ביריעות ביטומניות בשילוב עם זפת חם או חומרים ביטומנים נוספים כדי לגשר על חלקים שקשה להגיע אליהם עם היריעה עצמה.
  בארץ ישנו תקן מחייב ליריעות ביטומניות.

  איטום גגות שטוחים

  כאמור, גגות שטוחים מחייבים את בעל הבית לבצע איטום גגות. הוספה של ציפוי לגג היא הכרחית כאשר מדובר בבית עם גג שטוח. גגות אלה מעוצבים בדומה לבריכות שחייה שבהן יש מערכת ניקוז שמובילה את המים שמצטברים על הגג לעבר הקרקע באמצעות מרזבים או כל אמצעי ניקוז אחר. תהליך הניקוז לוקח זמן ולכן חשוב שהמים לא "יעמדו" על הגג שאינו מצופה. הגג צריך להיות אטום לחלוטין כיוון שגם כאשר מדובר בסדק זעיר, המים יכולים לחדור דרכו ולגרום בסופו של דבר לנזילה שתחדור לתוך הבית. סוג האיטום כמובן תלוי מהחומר שממנו עשוי הגג. איטום גגות מחומר מתכתי אינו מתאים כאשר מדובר בגג שעשוי מבטון למשל. איטום גגות הוא פחות נפוץ עבור גגות בעלי שיפוע אך לאורך השנים האחרונות, גם אותם בעלי בתים מבצעים איטום גגות כדרך להגן ולשמור על תקינותו ואורך חייו של הגג.

  מה זה איטום גגות?

  איטום גגות הוא תהליך שמטרתו מניעת נזילות וחדירה של נוזלים מהגג אל תוך המבנה דרך החוצצים (בלוקים של בטון, רעפים, גבס, ברזל וכו.
  התהליך מורכב מהבחנה ואיתור של מוקד הבעיה (איתור נזילות או נקודות פוטנציאליות בעזרת מכשור מתקדם והמון ניסיון), מציאת הפתרון המתאים לבעיה (תוך התחשבות בתקציב, לכל סוג של טיפול איטום גגות מחיר שונה.) וביצוע מדוייק של האיטום בצורה המקצועית ביותר על ידי צוות המקצוענים של מומחי האיטום.

  מתי צריך לעשות איטום גגות?

  מומלץ לעשות איטום גגות לפני עונת הגשמים, כדי לוודא את טיב העבודה וכדי להמנע מנזילות במהלך החורף, אך אפשר לעשות את זה לכל אורך השנה.

  עם איזה חומר הכי מומלץ לבצע איטום לגג

  כל גג דורש התייחסות אחרת, אבל באופן כללי החומר המוביל בתחום האיטום גגות הוא יריעות ביטומניות.
  מומלץ להשתמש בזפת חם או חומרים ביטומניים בנוסף ליריעות ומתחתיהם כדי לחזק את האיטום וכדי לאטום אזורים שעליהם לא ניתן לפרוס יריעות ביטומניות.

  איך לבחור חברה לאיטום גגות

  בשביל לבחור חברה לאיטום גגות צריך לקחת בחשבון מספר גורמים:

  מקצועיות בעל המקצוע

  אצלנו במקצועני האיטום המקצועיות היא במקום הראשון (אפילו בשם). אנחנו מבצעים בדיקות מתקדמות ומשתמשים בטכנולוגיה המתקדמת בשוק כדי לבדוק מה מקור הנזילה ולפתור את הבעיה מהשורש.
  אחרי שמצאנו מה הבעיה אנחנו משתמשים בחומרים הכי איכותיים בשוק בשביל לבצע איטום שיחזיק לכל החיים.

  המלצות מחברים או שכנים

  כמעט כל אחד נתקל בחייו בצורך לעבוד עם בעל מקצוע בתחום.
  אנחנו ממליצים לכם להתייעץ עם אנשים שאתם מכירים ולשמוע מניסיונם. כנראה שאם תשאלו כמה אנשים שאתם מכירים חלקם עבדו איתנו בעבר ויוכלו להמליץ לכם לבחור בנו לעבודה

  הצעת מחיר

  בהצעת המחיר יש לשים לב לכמה דברים.

  דבר ראשון, לא תמיד כדאי ללכת על ההצעה הזולה ביותר. בסוף זול עולה ביוקר, ואם תבחרו בחברה מסויימת בגלל שהיו זולים ב10% מחברה אחרת והם יעשו עבודה לא מקצועית אתם תאלצו לשלם שוב ורק תפסידו יותר כסף.

  דבר שני, חשוב לשים לב שהצעת המחיר כוללת את כל העבודה ומכסה את כל מה שאתם צריכים כדי להמנע מעלויות נסתרות שיתוספו בהמשך.

  דבר שלישי, שימו לב למקצועיות הצעת המחיר.
  חברה שמשקיעה בעבודה שלה תשקיע גם בהצעת המחיר.

  מה העבודה הכלולה באיטום גגות

  העבודה הכלולה באיטום גגות יכולה לכלול מספר רב של משימות ומשתנה ממקרה למקרה, אך לרוב העבודה כוללת את הדברים הבאים:

  איתור הנזילות

  השלב הראשון בתהליך הוא בדיקת מקור הנזילה. השלב הזה מתבצע באמצעות אמצעים טכנולוגיים מתקדמים שמטרתם היא לזהות את הנזילה מבלי הצורך בפירוק רצפות / תקרות / קירות.

  תיקון הנזילות

  אחרי שמזהים את מקור הנזילות מרכיבים פתרון באמצעות חומרים מתאימים (כל פתרון תלוי בבעיה ושונה במהות מפתרונות אחרים)

  בדיקת התיקונים ווידוא שאין עוד נזילות
  לדוגמא, אחרי שמבצעים איטום גג, מציפים את הגג כדי לוודא שאין עוד נזילות שפספסנו.