איטום מרפסות – למה זה חשוב ואיך מבצעים?

איטום מרפסת

צריכים איטום או איתור נזילות?

תוכן עניינים

 • מומחי האיטום

  מומחי האיטום
 • כאשר מבצעים התקנה של מערכת איטום מרפסות חשוב לקבל הערכה מדויקת של המבנה על מנת לבחור את המערכת המתאימה ביותר. בין אם מדובר בבנייה חדשה או בהתאמה של מערכת איטום למרפסת קיימת יש לשים לכל הפרטים הקטנים ולטפל בהם בהתאם. במרבית המקרים שבהם מתרחשות נזילות מים במרפסות, הסיבה לכך היא חוסר התאמה ספציפי של מערכת האיטום למבנה שלה.

  איטום מרפסות – הערכת מצב

  פעולת האיטום יכולה להיעשות תוך התערבות מינימלית ופחות פלשנית או בהתקנה של מערכת איטום מרפסות חדשה לחלוטין. מצב המרפסת ומידת השימור שלה ייקבעו את מידת ההתערבות ואת אופי הפתרון המתאים. בדיקה של אזורים רגישים שבהם יכולה להיווצר נזילה של מים, תבטיח מניעה של נזילות עתידיות. יש לבצע הערכה של מצב הריצוף הקיים על ידי בדיקת האיטום של המרצפות. כאשר קיימת נפיחות או הרמה של הריצוף, ברור שמדובר באזור שמים עלולים לחדור אליו ושם האיטום אינו גמור ומוחלט. במצבים כאלה, המים שיחדרו יכולים לגרום לנזק חמור במבנה של המרפסת. הופעה של סדקים או שברים במרצפות היא גם אינדיקציה לנקודת חדירה אופציונאלית של מים שבה יש לטפל בהקדם האפשרי באמצעות איטום מרפסות.

  קיבוע והצמדה בהליך איטום מרפסות

  בזמן הליך איטום מרפסות, יש לבצע עבודות חדירה וקיבוע לפני שמבצעים את האיטום הסופי. הוספה של מעקה באותם אזורים תדרוש הנחה של עמודות מעקה שאותם יש לקבע למבנה של הבניין על מנת לשמור על חוזקה של המרפסת ויציבותה. חומר האיטום בו משתמשים למטרת איטום מרפסות חייב לאטום מסביב למעקה ולהישאר מחובר אל הפלדה שממנה מורכבים עמודי המעקה. בחירה בחומר הלא מתאים תגרום להתנתקות של הפלדה מהחומר ותאפשר היווצרות של מוקדי נזילה. ישנם מספר חומרים בהם משתמשים למטרת איטום מרפסות אך הטובים שבהם מבוססים על פוליאוריטן. מדובר בחומר איטום בעל יכולות היצמדות גבוהות במיוחד שניתן להניח על חומרים שונים כמו פלדה, גומי, זכוכית ופלדה. חומר האיטום עמיד בתנאי מזג אוויר שונים ולקרינת השמש  – תכונה הכרחית במיוחד כאשר מדובר במרפסות.

  סוגים של איטום מרפסות

  כאמור, סוג האיטום מותאם לסוג המרפסת והמבנה שלה כאשר ישנם שלושה סוגים עיקריים של איטום מרפסות:

  • איטום למרפסת מרוצפת – כאשר מדובר במרפסת שבה מונחים אריחי קרמיקה, הסיכוי לנזילות הוא גבוה כיוון שסדקים יכולים להיווצר בקלות ולאפשר חדירה של מים. במקרים שכאלה נדרש סוג מיוחד של ציפוי על מנת לבצע אטימה יעילה של כל שטח המרפסת שיימנע את הצורך בתיקון דליפות אפשריות של מים.
  • איטום למרפסות רעפים – במידה ומדובר במרפסת שהבסיס שלה עשוי מבטון, איטום מרפסות אלה יהיה יחסית פשוט ויבוצע על ידי מריחת ציפוי עמיד במים על פני כל אותם רעפים. במקרים שבהם מדובר בזק רב שנגרם, מומלץ יהיה להרים את כל הרעפים הקיימים על מנת להתקין מערכת איטום מרפסות חדשה לחלוטין.
  • איטום מרפסת בטון – כאשר מדובר במפרסת בעלת גימור שעשוי מבטון, קיימת סבירות גבוהה שקרום האיטום יישחק לאורך השנים ולא יספק את ההגנה המתאימה. ישנן מערכות איטום מרפסות שונות שניתן להניח על מערכת איטום קיימת במרפסת בטון. פעולה זו תמנע את הצורך מהרמה של מרצפות קיימות, ניקוי האזורים של חדירת המים והסרה של פסולת שהצטברה באותן מקומות.

  איך למנוע דליפה במרפסת?

  תכנון המרפסת והמבנה שלה יכולים לסייע במניעה של דליפה, ואז האיטום יבוצע רק במטרה לחזק את המבנה הקיים. בעת בניית המרפסת חשוב לבחור במפרקים ובחומר שיתאים לסוג הריצוף שמעוניינים להניח במרפסת. במידה ומחליטים לבחור באריחים גדולים (יותר נפוץ בשנים האחרונות), יש לשים לב שהמפרקים מחוברים זה לזה והחיכוך אינו יוצר סדקים בריצוף שלבסוף יהוו מיקום פוטנציאלי לחדירת מים. למקום שבו המרפסת מתחברת לשאר הבית צריך גם לתת את הדעת. הרצפה שבבית צריכה להיות מוגבהת לפחות בסנטימטר אחד מהמסילות של הדלת וזאת על מנת למנוע חדירה של מי גשמים הביתה. מדובר במראה שאולי נראה פחות אסתטי אבל הוא יכול למנוע נזקים של מים בבית במקרים של מזג אוויר סוער. עבור אותם אזורים בעיתיים כמו חור הניקוז, חיבורי הרחבות או מקומות המפגש של הרצפה עם הקיר, ישנם אלמנטים מיוחדים שקיימים בכל מערכות איטום מרפסות. אלמנטים אלה כוללים גזה או רצועות שבאמצעותן יוצרים שכבת איטום נוספת בנקודות הללו שבגלל המבנה הפיזי שלהן מהוות מקום חשוף יותר לאפשרות דליפה.

  באיזה חומר להשתמש כשאוטמים מרפסות?

  המאפיין העיקרי של המוצר האידיאלי שבו כדאי להשתמש למטרת איטום מרפסות הוא היכולת שלו להידבק ולהיצמד לחומרים שעליו מניחים אותו. חומר האיטום הנכון יספק שכבת איטום אלסטית אך קשיחה תוך הידברות למלט בו משתמשים למטרת הנחת הריצוף במרפסת. חומרי האיטום צריכים גם להתאים לשימוש בפינות קיר כיוון שאלו הם אזורים בעיתיים ובהם לרוב נוצרים הדליפות. המאפיינים הטכניים של חומר האיטום חייבים להיות תואמים למבנה של המרפסת ולמאפיינים שלה.

  שיפור מערכת איטום קיימת או התקנה חדשה

  תהליך איטום מרפסות מותאם להיקף הפרוצדורה שיש לבצע – במידה ומדובר במערכת איטום חדשה, מדובר בהליך פשוט יותר. כאשר מטפלים בשחזור של מערכת איטום שכבר קיימת במרפסת, נדרשת בחינה מדויקת של המצב הקיים על מנת להתאים את רמת חבילת האיטום שתידרש. במקרים כאלה, לפני תחילת פעולת האיטום, תידרש הסרה של משקעים קיימים, שאריות של איטום קודם כמו שעווה ולאחר מכן ניקוי כל היסודות באמצעות חומר ניקוי מותאם. לאחר תהליך ייבוש, יהיה ניתן לבצע מחדש פעולת איטום באמצעות החומר שנבחר שיאפשר להשלים את האיטום וייצור שכבת גימור מושלמת ואטומה. פעולות אלה יבטיחו שגם במקומות שבהן ייוצרו מים בכמויות גדולות, לא תהיה חדירה של נוזלים מתחת למרצפות ולא ייגרם נזק למבנה המרפסת.