הדרך היעילה לעשות איתור נזילות

איתור נזילות

צריכים איטום או איתור נזילות?

תוכן עניינים

 • מומחי האיטום

  מומחי האיטום
 • חדירה של לחות ומים למבנה של הבית עלולה לגרום לנזקים חמורים ולרוב יהיה קשה לאתר אותם עד אשר ייגרם נזק מהותי. איתור נזילות מוקדם הוא אפשרי באמצעות שימוש במצלמה טרמית. פעולה זו יכולה למצוא בעיות הצטברות של מים ולחות מבלי הצורך לנקוט בפעולה קיצונית והרסנית של הקירות.

  זיהוי דפוסי לחות בתהליך איתור נזילות

  לחות יכולה להצטבר בקירות הבניין בגלל מגוון סיבות – תנאי מזג אוויר, עיבוי, דליפות מהצנרת ועוד. כאשר רמת הלחות נשארה נמוכה, הדבר לא גורם לנזק אך דליפה ועיבוי עלולים לגרום לנזילה שתפגע במבנה הבית. איתור נזילות במצלמה טרמית לא יחשוף את רמת הלחות אך יאפשר זיהוי של הבדלי טמפרטורה ודפוסים שיזהו את המיקום של הצטברות המים. הלחות בבניינים לרוב מתפשטת בצורת תבנית קבועה בהתאם למיקום המים. הצטברות של מים בקירות תופיע בצורה משולשת שתתחיל למעלה ותרד כלפי מטה. איתור נזילות בתקרה יהיה באמצעות חיפוש של צורה אמורפית ולא מובנית – כתם רטוב ולח שמתפשט מנקודה אחת כלפי חוץ. כאשר מדובר בדליפה מצינור חם בקירות הבית, הנזילה תוצג כאזור חם במצלמה הטרמית. קשה מאוד לבצע איתור נזילות ללא מצלמה טרמית כיוון שלחות היא מאוד קשה לזיהוי במבנה של בניין. מדובר בסימנים מאוד עדינים שקשה לפספס עד אשר מתחיל טפטוף מהקירות.

  איתור נזילות תוך שימוש במד לחות

  איתור נזילות במצלמה טרמית הוא הכרחי אך זיהוי הדפוס שנראה אולי כמו לחות לאו דווקא מבטיח שקיימת הצטברות של מים. יכולות להיות סיבות נוספות לזיהוי הפרשים בטמפרטורה מלבד לחות שהצטברה בקירות ועל מנת להיות בטוחים שמדובר בנזילה, יש להשתמש במד לחות. השילוב של מד לחות ומצלמה טרמית יסייעו באיתור הנזילה. יש לבצע את ההליך בסבלנות על מנת שלא לפספס חלקים מסוימים בקיר שבהם יכולים להצטבר המים. המים מתגלים באמצעות הצילום הטרמי על ידי זיהוי הבדלים בטמפרטורה שנוצרים בעקבות תהליכי אידוי, קיבלו או הולכה. כל התהליכים הללו מושפעים מתנאי מזג האוויר ומתנאי הלחות שבתוך הבית. על מנת לבצע איתור נזילות באמצעות מצלמה טרמית חשוב להבין כיצד היא עובדת.

  מהי הדמיה טרמית?

  מדובר בפעולה שמשמשת לאיתור תנודות בשדה האלקטרומגנטי שבתחום האינפרא-אדום. בני האדם מסוגלים רק לקלוט אובייקטים שנמצאים תחת אור גלוי אך באמצעות הדמיה תרמית ניתן לפרש אורכי גל שאיננו מסוגלים לקלוט ללא מכשור מיוחד. ההדמיה התרמית מסייעת בהליך איתור נזילות כיוון שכל אובייקט שהטמפרטורה שלו חמה יותר מאפס מעלות, פולט קרינת  אינפרא אדום. עובדה זו נכונה גם עבור נוזלים ולכן אפשר אפילו להשתמש במצלמה טרמית עבור איתור נזילות בשירותים תת קרקעיים. הדמיה טרמית מסייעת אף באיתור נזילות בצינורות דולפים על ידי זיהוי הבדלי טמפרטורה (זעירים ככל שיהיו).

  איתור נזילות באמצעות מצלמה טרמית

  כאשר נוצרת דליפה באחד הצינורות בקירות הבית, הנוזל מתחיל לדלוף החוצה אל הסביבה הקרובה. במידה ומדובר בדליפה בתוך מערכת צנרת אשר מובילה נוזלים חמים או קרים, השינויים בטמפרטורה יתרחשו מתחת לאדמה באזור שמסביב לנזילה. באמצעות מצלמה טרמית יהיה ניתן לזהות את הדליפה. כאשר הדליפה מתרחשת בצנרת שקבורה בתוך האדמה, אופן ההופעה של הנזילה יופיע בצורה אמורפית. ישנם מספר פרמטרים שמשפיעים על אופן הופעת הדליפה – הטמפרטורה של הצינור, האופן שבו הצינורות נבנו, מה העומק שבהן הניחו את הצינורות, סוג האדמה ומידת הלחות שבה, כמות הנזלים שכבר דלפה ונספגה באדמה ועד איזו מידה כיסו את הצינורות באמצעות האדמה. על מנת לבצע איתור נזילות ביעילות, יש לעקוב אחר הנחיות ושלבים ברורים בתהליך.

  בדיקות עם דימוי אינפרא אדום

  כאשר מבצעים איתור נזילות במערכת של צנרת שקבורה באדמה, מומלץ לבצע את הבדיקה בשעות הלילה כאשר אין כמעט רוח. כך ניתן יהיה לזהות ביתר קלות את ההפרשים בטמפרטורה שמתחת לאדמה. אור השמש יכול להפריע בהליך איתור נזילות כיוון שהוא פוגע בטכנולוגיית הדמיה אינפרא אדום – הליך שנקרא השתקפות או העמסת שמש. כאשר מבצעים איתור נזילות בצינורות שמונחים בין קירות הבית, ניתן לבצע זאת לאורך כל היום. עם זאת, כדאי למנוע מכניסה של מקורות אור  וחום אחרים כמו השמש שקרניה יכולים לחדור דרך החלון. את הבדיקה אפשר לבצע באופן רגלי, מעבר עם המצלמה הטרמית על קירות הבית או האדמה, באמצעות רכב מנועי ואף באמצעות מטוס. יש למקם את המצלמה הטרמית מעל מסלול הצנרת – כיוון שהם לרוב בנויים בקווים ישרים ים מסגרות בנויות ומרושתות היטב, לא אמורה להיות בעיה לראות ולעקוב אחריהם עם המצלמה הטרמית. זיהוי של בליטה בצינור, יכולה להוות אינדיקציה למוקד נזילה אפשרי. הדליפה יכולה להופיע בצבע שונה במצלמה הטרמית ביחס לשאר הצינור כיוון שהמים שעוברים בצינור הם לרוב מחוממים או מקוררים. לאחר שהנוזל יוצא ממערכת הצנרת, נוצר שינוי בטמפרטורה ואז הנוזל אמור לשנות את צבעו.

  יתרונות אינפרא-אדום לאיתור נזילות

  לאחר שמזהים דליפה בתהליך איתור נזילות, יש לסמן אותה על מנת שיהיה ניתן לחזור אליה ולטפל בבעיה. אחד היתרונות הגדולים של שימוש במצלמה למטרת איתור נזילות היא שלא מדובר במערכת מאוד יקרה, השימוש בה מאוד פשוט והיא מאפשר לזהות נזילות תת קרקעיות במהירות וביעילות. איתור נזילות במצלמה טרמית לא מצריך חפירה נרחבת, היא מונעת סיבוכים מיותרים ואין אפילו צורך לכבות את זרם המים בזמן שמבצעים את חיפוש מוקד הנזילה.  טכנאים שמטפלים בנזילות יכולים להגיע ישירות אל הדליפה מבלי ביצוע פעולות חפירה נוספות וזה מאפשר להם גישה לביצוע התיקון בדרך הכי יעילה ופשוטה. ככל שדליפה מתגלית בשלב מוקדם יותר, כך ניתן יהיה לבצע את התיקון במהירות ובעלות יחסית נמוכה.