יריעות ביטומניות – מה הן וכיצד משתמשים בהן?

מה זה יריעות ביטומניות?

היריעות הביטומניות היא שיטת יישום פופולרית מאוד בימינו בעיקר לאטימת גגות. היריעות הביטומניות החליפו כמעט באופן מוחלט את זיפות הגגות, איטום גגות ביריעות ביטומניות זוהי שיטה חדשנית יותר ובכך גם יעילה יותר ומשתמרת יותר טוב לאורך השנים. עבודות האיטום מתבצעות בעצם עם רצועות מפותחות המיוצרות בצורה המונית מביטומן, רצועות אלו נראות כמו גלילים ונקראות יריעות ביטומניות, בבסיסן העשרה של פולימרים ומשם בא ההבדל בין יריעות שונות. הבדלים נוספים בין סוגי היריעות נובעים מהבדל בעובי, אורך והבדלים נוספים, כגון: יריעות המיועדות נגד שורשים, יריעות ללא אגרגט לבן, יריעות מנוקבות ועוד… חשוב מאוד לבחור את היריעות המתאימות ולוודא כי הן עומדות בכל התקנים הישראלים.

איך לבחור את הסוג הנכון? מה ההבדל?

יש שני סוגים של פולימרים בהם יש שימוש כיום, רצועות המועשרות בAPP ובSBS.
APP– העשרת פלסטיק, יריעות המועשרות בפולימר זה מחזיקות ביכולת להתרחב בקלות אך אינן מסוגלות להתכווץ חזרה לגודלן המקורי. יריעות ביטומניות המועשרות בAPP מגיעות בשני סוגים שונים, בעובי של חמישה מילימטרים ואורך של כשבעה וחצי מטרים, ובעובי של ארבעה מילימטרים ואורך של כעשרה מטרים. ברוב המקרים בחברות איטום משתמשים ביריעות ביטומניות מסוג APP בעובי של חמישה מילימטרים.
SBS – העשרת גומי מלאכותי ואלסטי, בזכות גמישותו של הגומי, יריעות המועשרות בפולימר זה מסוגלות להתרחב ולהתכווץ חזרה לגודלן המקורי לפי הצורך. יריעות ביטומניות המועשרות בSBS מגיעות גם הן בשני סוגים שונים, בעובי של חמישה מילימטרים ואורך של כשבעה וחצי מטרים, ובעובי של ארבעה מילימטרים ואורך של כעשרה מטרים.

למה כדאי להשתמש ביריעות ביטומניות ולא בזפת לעבודות האיטום?

היריעות הביטומניות מול הזפת – בחינת איכות העבודה

זיפות גגות הוא עבודה לא פשוטה, ויש צורך בבעל מקצוע בעל ניסיון רב בכדי לוודא שהעבודה תהיה מקצועית ואיכותית. בעוד שהזפת בשילוב עם חומרי איטום מתקשה בשימור הגג מתזוזות המבנה והאדמה, היריעות הינן גמישות ותנועה קלה של הקרקע לא תגרום לשום נזק ביריעה או תפגע באיטום. מאחר ותזוזות אלו אינן תלויות באיטום אלא נובעות לרוב מליקויי בנייה, יש צורך לעבוד עם חומרים דינמיים וגמישים שמסוגלים להסתגל ולהתמודד עם תופעות דומות. היריעה בעצם יוצרת שכבה אטומה ואחידה מבחינת חדירות מים, רק פגמים פיזיים, כדוגמת חור או קרע, יגרמו לחדירת מים. בגלל האחידות של היריעות לאורך כל הגג, הדיוק הוא גבוה מאוד, לעומת הזפת שיש להניח בצורה אחידה ידנית ועלולה לפגום באיטום אם יהיו אזורים עבים ואזורים דקים. היריעות ברובן מגיעות בציפוי מיוחד בצבע לבן, ציפוי זה מונע חדירת של קרני UV ובכך מוריד את הצורך בחידוש הגג מדי שנה. בעוד בזיפות, יש צורך בסיוד הגג כל שנה חולפת כדי לשמר את האיטום.

היריעות הביטומניות מול הזפת – המחיר

אמנם מחיר עבודות האיטום ביריעות ביטומניות גבוהה יותר מזיפות הגג, אז זה רק במבט ראשון. אם נתעמק ונחשב את כל ההוצאות הכלולות בשני סוגי עבודות האיטום. נגלה שליריעות ביטומניות מחיר נמוך יותר, ואף בהרבה! בעוד שהאיטום ביריעות ביטומניות הוא ביצוע חד פעמי שנשמר לאורך השנים, איטום בזפת הוא עבודה שיש לחדש כדי לשמר מדי שנה. לאורך הזמן, עלות הסיוד השנתי מצטברת, כך שאם נחשב את העלות לטווח הארוך, המחיר של זיפות הגג בתוספת של סיוד שנתי עולה ואף בהרבה על המחיר של איטום ביריעות ביטומניות. כמו כן, יש הטוענים כי זפת משתמרת פחות זמן מאשר יריעות ביטומניות ואיכות איטומה פחות.

מתי נשתמש ביריעות ביטומניות?

כמעט תמיד יהוו יריעות ביטומניות פתרון טוב יותר, הן מהוות פתרון חדשני ואהוב על חברות איטום. המקרה היחיד בו שימוש ביריעות אינו אידיאלי הוא כאשר האיטום מתבצע על שטח קטן עם המון עצמים, הפרעות וחוסר רציפות. היריעות הביטומניות הינן דינמיות ומתאימות לכל סוג של גג, מהישן ועד לחדש ביותר. אמנם שיטת היישום היא שונה בכל אחד מהמקרים, כשעבודות האיטום הן על גג ישן יש לבחון כמה קריטריונים.

איטום ביריעות ביטומניות כאשר קיימות יריעות ביטומניות ישנות על הגג

כאשר אני מבצעים עבודות איטום ביריעות ביטומניות על גגות ישנים, נשים לב ונבדוק האם יש יריעות ביטומניות ישנות על הגג. אך, גם אם הן ישנן אין לדאוג, ניתן לבצע איטום איכותי וטוב גם אם קיימות כבר יריעות ביטומניות ואיננו רוצים להוריד אותן. כאשר מבצעים איטום ביריעות ביטומניות ללא הסרת היריעות הקיימות ניקח בחשבון מספר פרמטרים:
1. נפיחויות שנוצרות ביריעות – ביריעות ביטומניות ישנות, לעיתים נוצרות נפיחויות עם הזמן, חשוב מאוד להוריד נפיחויות אלו לפני היישום של היריעות החדשות.
2. גושים ולכלוך – חשוב מאוד לנקות את הגג מגושים בולטים, אבנים, זבל, שאריות בטון וטיח רופפות ושאריות צבע מלכלכות. הליך זה חשוב מאוד בכדי לוודא שהאיטום יהיה איכותי וישתמר לאורך זמן רב.
3. פריימר ייחודי – בעת עבודות איטום על יריעות קיימות ללא הסרתן, חובה להשתמש בחומר מקשר ייעודי שנקרא פריימר, זהו חומר בסיס חשוב מאוד.(יש להשתמש בפריימר מיוחד).

איטום ביריעות ביטומניות כאשר קיים איטום שונה

אם הגג מזופת בלבד, ניתן לבצע איטום רגיל ביריעות ביטומניות ללא צורך בהסרת האיטום הישן ואף ללא צורך בפריימר ייעודי. זאת כל העוד הגג חלק ונקי, והזפת הינה תקינה ולא ישנה במיוחד. לדוגמא, זפת בת 12 שנים וגג מלא בשאריות צבע, פסולת וטיח רופף לא יתאים למקרה הנ"ל.

אם התבצע איטום אקרילי בעבר, נדרש להסיר את האיטום הישן. אחרת היריעות עלולות להתנתק ולהתמוטט מהתשתית, ובכך לפגום באיטום. ישנן שתי אופציות במקרה זה:
1. ניתן להסיר את כל האיטום הישן ולאטום את הגג מחדש ביריעות ביטומניות.
2. ניתן לבצע איטום בחומר אקרילי בכדי לחדש ולשפר את האיטום ולוותר על האיטום ביריעות ביטומניות.

איטום בשכבה יחידה או איטום דו-שכבתי?

קיימות שני צורות יישום מרכזיות לאיטום גגות ביריעות ביטומניות. צורת היישום הנפוצה ביותר היא איטום בשכבה יחידה, איטום זה הוא איטום מספק וחזק, הוא בנוי משכבה אחת של יריעות בעובי של חמישה מילימטרים. צורת היישום השנייה היא איטום דו-שכבתי, איטום מסוג זה מיועד למקרים חריגים בהם חדירת מים לאזור מסוכנת מאוד או במקרים מחמירים. באיטום מסוג זה מתבצעות שני שכבות של יריעות איטום, המודבקות אחת לשנייה באמצעות הלחמה.

איך מתבצע איטום בשכבה אחת?

1. ננקה את הגג מגושים, עצמים, לכלוך, פסולת וחלקים רופפים.
2. נמרח שכבת בסיס הנקראת פריימר ביטומני.
3. נחכה לייבוש הפריימר, זמן הייבוש הממוצע הוא 4 שעות.
4. נרתח את יריעות החיזוק ברולקות.
5. נבדוק את המרזבים ונטפל פרטית בכל אחד מהם.
6. נרתח את היריעות לאורך כל שטח הגג.
7. נרתח יריעות ברולקות לאורך כל המעקה.
8. שלב זה הינו רשות: ניתן לצבוע את האזורי החפיפה בחומר לבן כדי למנוע פגם.
9. שלב זה מיועד למקרים חריגים מחמירים: ניתן לשמר את היריעות בסרגל אלומיניום ולאטום גם אותו.

איך מתבצע איטום דו-שכבתי?

יש לחזור על כל השלבים שצוינו בביצוע איטום בשכבה אחת, יש לשים לב להשתמש ביריעות ללא ציפוי אגרגט במקרה זה. לאחר ביצוע כל השלבים, נרתח שכבת יריעות ביטומניות נוספת (APP , עובי 5 מ"מ).
שכבה נוספת מהווה שכבת איטום שנית שמאבטחת את האיטום, כך שהסיכוי לכך שהאיטום ייפגם ומים ייכנסו

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!