איטום גגות וזיפות גגות- חומרים, שיטות ומה שבינהם

במאמר זה נעסוק בהרחבה על איטום גגות וזיפות גגות, נציין את כלל הדרכים לבצע איטום גגות, נכלול את החומרים העיקריים שבהם משתמשים ונמליץ מתי כדאי ליישמם.
ישנם שיטות שונות ומקרים שונים בהן ניתן לאטום גגות ויש להתייחס לכל מקרה בהתאם, לכן חשוב להבין יותר לעומק בתחום על מנת לבצע את האיטום באופן מיטבי.

מה צריך לבצע לפני איטום הגג

לפני ביצוע האיטום יש לוודא שלושה דברים
– פינוי כלל הפסולת מהגג
– ניקיון הגג באופן יסודי
– יישום שכבה מקשרת
הגג חייב להיות נקי מכל לכלוך, במידה ונמרח שכבה מקשרת על גג שאינו נקי, שכבת האיטום לא תדבק טוב לתשתית ומערכת האיטום עלולה להיפגע.
יש למרוח שכבה מקשרת לפני יישום השכבה העיקרית. לכל חומר איטום עיקרי יש חומר יסוד שצריך למרוח על התשתית על מנת שיהיה קשר חזק יותר בין שכבת האיטום העיקרית לתשתית.

סוגי חומרים לאיטום גגות

ניתן לבצע איטום גגות בכמה דרכים ובכמה סוגים שונים של חומרים.
להלן רשימה חלקים של החומרים:
– יריעות ביטומניות
זיפות גגות בביטומן מנושף
– חומרי איטום ביטומניים משחתיים
– חומרי איטום אקריליים ופולאריטנים
– יריעות PVC/EPDM
בחירת חומר האיטום לגג מתבצעת על ידי התאמת סוג החומר אל הגג או התשתית הקיימת בגג כרגע. חומרים אקריליים מתחברים טובים עם אקריליים, ביטומניים עם ביטומניים. חל איסור לערבב בין סוגים שונים של חומרים ברוב המקרים ויש לבצע את האיטום עם אותו סוג חומר שבוצע בעבר.
ניתן לאטום גגות חדשים בכל סוג חומר, במריחת פריימר (חומר מקשר) מתאים, אך מומלץ לאטום כל גג חדש ביריעות ביטומניות.
במקרה של איטום גג באמצעות חומר שאינו קשור לחומר המיושם כבר על הגג, האיטום החדש יתנתק במהרה והגג יחדול מלהיות אטום. דוגמה טובה לכך היא גגות שמבצעים בהם איטום גגות ביריעות ביטומניות על גבי שכבה של איטום אקרילי ישן. במקרה זה יש להוריד את כלל שכבת האיטום האקרילי ורק לאחר מכן ניתן ליישם את שכבת היריעות לאחר מריחת שכבת פריימר ביטומני מתאים.

איטום ביריעות ביטומניות

איטום גגות ביריעות ביטומניות היא שיטת האיטום הטובה ביותר לרוב הגגות.
יריעות ביטומניות הן יריעות מביטומן (חומר שחור דמוי זפת), בעובי של 4 מ"מ או 5 מ"מ.
היריעות הן שכבה אחידה של ביטומן המצופות באגרגט לבן או חומר אחר (ישנם סוגים רבים של יריעות), היריעות מגיעות בגליל של 7.5 מטרים או עשרה מטרים, וניתן לרתך אותן לגג.
היריעות יוצרות שכבה אטומה ואחידה, המונעת כל מעבר של מים ונשארת איתנה גם בימי הקיץ החמים הודות לשכבת האגרגט (אין צורך בסיוד הגג מדי שנה).
איטום גג ביריעות מחזיק מעמד זמן רב, במידה ועבודת האיטום נעשתה בצורה טובה היריעות יחזיקו מעמד למעלה מעשר שנים.
ישנם סוגים רבים של יריעות, וודאו שקבלן האיטום שמבצע את העבודה משתמש ביריעות ביטומניות 5 מ"מ משובחות בפולימר APP.
ניתן לקרוא באתרנו בהרחבה על שיטת איטום הגגות ביריעות ביטומניות, השיטה המומלצת והבטוחה לרוב הגגות בישראל.

זיפות גגות

זיפות גגות היא שיטת איטום ותיקה מאוד אך כיום כמעט וללא שימוש עקב התפתחות הטכנולוגיה והמחקר בתחום הבניה והאיטום. כיום "זפתים" הם ברובם קבלי איטום, המבצעים עבודות איטום ביריעות ביטומניות או בחומרים אחרים כגון פולאריטן או חומרים ביטומנים או אקריליים אחרים.
למרות שאין אנו ממליצים על ביצוע זיפות גגות, מסיבות רבות כגון איכות האיטום, סיוד מידי שנה ומחיר כולל, נסקור בקצרה במאמר זה את שיטת הזיפות בזפת חמה.
זיפות גגות מתבצע ע"י חימום זפת ומריחתה בכל שטח הגג. מריחת הזפת צריכה להתבצע באופן קפדני ואחיד, כ2 קילוגרם למ"ר. לאחר מריחת השכבה הראשונה מומלץ לפרוש אריג פיברגלס ולמרוח מעליו שכבה נוספת של זפת. פעולה זו תאריך את אורח חיי שכבת האיטום ותקטין את הסיכויים של נזילה בעתיד מהתחממות ובלאי של הזפת.
לאחר סיום הזיפות יש לסייד את הגג, הסיוד מונע התחממות יתר של הגג ושומר על אורך חיי הזפת, יש לסייד את הגג מדי שנה.

חומרים אקריליים לאיטום הגג

איטום גגות בחומרים אקריליים הוא איטום אפשרי אך לא מספק במקרים רבים. חומרים אקריליים הינם חומרי אטימה מבסיס מים, הם אינם חזקים כמו החומרים הפולאריטנים או חומרים הביטומניים ואינם מומלצים לשימוש בגגות רבים.
יש להשתמש בחומרים אקריליים לאטימה רק בגגות שלא מאפשרים איטום ביריעות ביטומניות, גגות ששיפועם תקין ואין הצטברות של מים.
במקרה של מים עומדים או טפטוף מתמיד של מים בגג מדוד כלשהו או מסיבה אחרת, שכבת האיטום מתחילה להתפורר ולהתמוסס ויש לאטום את הגג מחדש.
חשוב לדעת כי לאחר איטום גג בחומרים אקריליים לא ניתן לאטום את הגג באמצעות חומרים ביטומניים, ניתן להשתמש בחומרים אקריליים בלבד או להוריד לגמרי את שכבת האיטום הקיימת לפני האיטום החדש.
אם בכל זאת בחרתם לבצע את האיטום לגג בחומרים אקריליים מומלץ ליישם את החומר בשתי שכבות, עם אריג פיברגלס המפריד בין השכבות ונותן עובי לשכבת האיטום ומחזק אותה בצורה משמעותית.

חומרים פולאריטנים להתזה

איטום גגות בחומרים פולאריטנים היא שיטת איטום חדשה בחומרים מתקדמים.
פולאריטן הוא חומר בעל שימושים רבים ומגוונים, מותאם בתכונותיו למספר רב של תחומים בחיינו, החומר מתועש בצורות שונות עם תכונות שונות התאימות לכל תחום.
יש פולאריטן בעל תכונות דביקות המשמש בעיקר כחומר הדבקה, יש פולאריטן מוקצף המשמש בעיקר לבידוד תרמי במזגנים מקררים וגופי בידוד למינהם.
בתחום איטום הגגות אנו משתמשים בפולאריטן בעל תכונות עמידות במים גבוהות במיוחד, ודביקות רבה. הפולאריטן מגיע בצבע לבן ואינו מצריך תחזיק מתמיד.
לשימוש בפולאריטן יתרונות רבים:
-בידוד טרמי: לצבעו הלבן הבוהק יש יתרונות רבים, אינו מצריך סיוד ודוחה UV השומר על הבית נעים בעונת הקיץ וחוסך בעלויות הקירור והחשמל.
-יכולת תיקון: במידה ויש תקלה בבמערכת האיטום ניתן לתקנה בקלות ע"י מריחת פולאריטן באזור הבעייתי.
ניתן ליישם את הפולאריטן במריחה או בהתזה, מומלץ ליישמו בשתי שכבות עם שכבת פיברגלס בין שכבות הפולאריטן לחיזוק מערכת האיטום.
מומלץ לביצוע כ"שידרוג" לגג שנאטם כבר בזפת או יריעות וישנה נזילה, או בגגות עם שיפועים תקינים.

פי.וי.סי- יריעות איטום לגג

איטום ביריעות PVC הוא איטום ישן יחסית, המתאים כיום בעיקר לגגות קלים שלא ניתן לרתך אליהם יריעות בצורה מיטבית.
החסרון העיקרי ביריעות איטום לגג מסוג PVC הוא שהיריעות לא מחוברות לתשתית באופן מלא, ברוב המקרים הן מחוברות בקצוות בלבלד וכל קרע קטן פוגע במערכת האיטום כולה.
אומנם פוליווניל כלוריד (PVC) הינו חומר חזק המחזיק מעמד זמן רב במיוחד ואינו מתכלה, אך השימוש בו אינו מומלץ לאיטום גגות בטון.

חומרים ביטומניים משחתיים לאיטום

ניתן לאטום גגות בחומרים ביטומניים משחתיים שונים, באמצעות מריחה או על ידי התזה. חומרים ביטומניים משחתיים הם ממשפחת החומרים של היריעות הביטומניות ושל הזפת החמה אך אינם מומלצים לאיטום שטחים גדולים וגגות שטוחים מכיוון שהם מצריכים הלבנה ותחזוקה בדומה לזיפות גגות.
מומלץ להשתמש בחומרים ביטומניים משחתיים בעיקר לתוספות לאיטום קיים כבר או לתיקונים באיטום. חומרים המשחתיים שימושים רבים אך במקומות שאינם חשופים לשמש באופן מתמיד כגון איטום קירות של בתים צמודי קרקע ואיטום מרתפים.

שלבי ביצוע האיטום

לא משנה באיזה חומר איטום או שיטת איטום תבחרו, ישנם מספר דברים אשר יש לבצע בכל אחת מהשיטות.
תחילה יש לנקות את הגג בצורה יסודית, להוריד את כלל הפסולת מהגג, ניקוי ושטיפת הגג מחול ואבנים.
לאחר הניקיון יש לבדוק את המרזבים, במידה ואינם נראים תקינים יש לטפל בהם.
עם סיום בדיקת המרזבים יש לעבור על כלל הגג ולחפש אזורים המיועדים לכשל במערכת האיטום ולתקן אזורים בעייתיים.
יש למרוח פריימר מקשר בכל שטח הגג, לאחר המריחה יש לחכות להתייבשות הפריימר. (יישום של שכבת איטום ללא שכבת ייסוד תביא לניתוק שכבת האיטום מהתשתית).
יישום שכבת האיטום: יש לרתך אל הגג את היריעות הביטומניות, או לבצע זיפות גגות או התזת פולאריטן – יש להתייעץ עם קבלן איטום ולבחור את החומר הטוב ביותר לגג שלכם.
לאחר סיום האיטום ניתן ואף מומלץ לבצע בדיקת הצפה לבדיקת תקינות האיטום.

איך לוודא איטום תקין

לאחר כל ביצוע איטום לגג יש לבצע בדיקת הצפה. בדיקת הצפה היא בדיקה בה סותמים את המרזבים וממלאים את הגג במים.
לאחר הצפת הגג יש לחכות כיומיים ולחזור בשנית אל הגג.
במידה ולא נראית לעין נזילה מהגג, ככל הנראה שהאיטום התבצע באופן תקין.
אם במהלך ההמתנה או בעת ההגעה החוזרת לגג נתקלתם בסימני עובש או רטיבות, האיטום לא התבצע באופן תקין ויש לבצע תיקונים. לאחר מכן מומלץ לבצע הצפה נוספת לגג ולוודא שהבעיה נפתרה. במקרים של איטום מרפסת חל איסור על ביצוע בדיקת הצפה, במידה ויש כישלון באיטום מים רבים עלולים לחדור לשכבת האיטום ולהביא לקריסתה.

קבלני איטום שונים

לא משנה באיזה חומר או שיטה תבחרו, כמה תחקרו את הנושא וכמה תשקיעו – בחירת קבלן האיטום הנכון היא הדרך היחידה שתביא אתכם להצלחה. ניתן לאטום גג כמעט בכל צורה ובכל דרך, אך יש לעשות זאת בצורה מקצועית ועם החומרים הנכונים, בשביל זה התפתח תחום האיטום אשר נפרד מתחום הבנייה. קבלן איטום הוא זה שמתמחה בתחום האיטום ויביא לאיטום הגג שלכם בצורה הטובה ביותר. בחרו בקפידה את קבלן האיטום ואל נא תבחרו קבלן איטום רק לפי מחירו הנמוך. השקיעו את זמנכם ואת כספכם היקר בחברת איטום עם ניסיון בתחום האיטום ומעניקה אחריות לעבודות האיטום.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!