זיפות גגות

זיפות גגות זוהי אמנם לא שיטה חדשה בכלל לאיטום גגות ומבנים, אך בכל זאת הביקוש לה קיים למרות וותיקותה. העבודה מתבצעת עם זפת חמה, זפת היא חומר טוב מאוד לבידוד מים. כמשתמע, ניתן לנחש שבעבר השתמשו בה במטרה זו ובעיקר בתחום הספנות, איפה שמים הם בשגרה. כיום כבר לא משתמשים בה בתחום הזה אלא בעיקר לאיטום גגות, תשתיות,מרתפים ועוד…

מהי זפת?

זפת היא נוזל צמיגי שצבעו הוא בין חום כהה לשחור, המופק באמצעות זיקוק של חומר אורגני. הזפת משווקת בדרכים שונות, ביניהן חביות ,קוביות, יריעות ביטומניות וכו’.. מהתבוננות על פני השטח תעלה השאלה, אז למה להשתמש בזפת בעצם? למה לא להשתמש בשיטות היותר חדשניות כיום? תהליך איטום הגגות באמצעות זפת הוא בעצם זול יותר, עם זאת, כאשר הזיפות מבוצע בצורה מדויקת ואיכותית הגג יחזיק מעמד שנים רבות ללא כל בעיה התוצאות הן לא פחות טובות מהשיטות היותר חדישות כיום.

מה כרוך בחימום הזפת?

הקשיים בחימום הזפת

הזפת מובלת למקום בחביות של בערך 170 קילוגרם ונדרש לחממה לטמפרטורה של 185 מעלות צלסיוס בשביל להשתמש בה. אך, חימום הזפת אינו כה פשוט כמו הנראה לעין וטומן בחובו קשיים והשלכות רבות. בכדי לחמם את הזפת יש לעשות זאת בצורה ישירה, לרוב על ידי מבערי גז ואמצעים דומים, דרך זו לא יעילה כלל מאחר והטמפרטורה של הזפת לא מאוזנת. כאשר טמפרטורת הזפת נמוכה מדי, הזפת מאבדת מדביקותה. כאשר טמפרטורת הזפת גבוהה מדי הזפת מאבדת מנוקשותה ורמת הבידוד שלה נפגמת.

השלכות – הפגיעה הסביבתית והסיכון

ניתן להגיד במילים יפות, שחימום ישיר של זפת הוא אינו תהליך ידידותי מאוד לסביבה ובכללי לאנשים שצריכים לבצעו. חימום הזפת משאיר אחריו כאוס עצום וזבל רב מאוד, אלו פוגעים קשות בסביבה ומהווים סכנה רבה לעובדים במקרה של מגע עם הזפת. אמנם קיימות כיום שיטות חדשניות ומתפתחות לחימום הזפת, שיטות אלו אינן מיושמות או אהודות על הקבלים מאחר והן מסובכות ולא זולות בכלל.

חימום זפת באמצעות מכונה

מאז תקופת הזפת בספנות חלה התקדמות רבה בעולם יסוד והפיתוח, כיום ישנן מכונות מיוחדות המויעדות לחימום זפת בצורה מבוקרת ויעילה. אולם, מכונות אלה לא פופולריות במיוחד בגלל מחירן הגבוה. בכל זאת משתמשים בהן בתעשייה כיום כי הן יעילות ושימושיות מאוד, ומצמצמות את הפגיעה בסביבה.
אז כיצד פועלות המכונות הללו? הבסיס הוא שמן. בתוך המכונה ישנם מכלים של שמן מופרדים כמובן ממכלי הזפת. מערכת המכונה מחממת את השמן והשמן החם תוחם את הזפת מכל צדדיה ומחמם אותה באופן מדויק ומבוקר.

היתרונות בחימום הזפת באמצעות מכונה

חימום הזפת בעזרת מכונה הוא בעל היתרונות רבים, זה לא סתם שהמכונה היא התפתחות חדשנית יותר, היא בעצם מייעלת את כל התהליך של חימום הזפת שבעבר היה קשה מאוד, מסוכן מאוד ומזהם מאוד. בעזרת המכונה הזפת מגיעה לטמפרטורה המיטבית שלה בצורה מדויקת וקבועה, שבעזרת המכונה מווסתת ונשמרת. בגלל החימום המבוקר והטמפרטורה הקבועה שנשמרת, איכות הזפת משתמר וכך גם איכות האיטום. כמו כן, החימום מתבצע היעילות ומהירות, וחוסך שעות עבודה רבות.
המכונה הופכת את התהליך לידידותית לסביבה, היא מונעת את כל הכאוס והזיהום שנוצר בחימום ישיר. ובנוסף לכל, המכונה הינה ניידת ובכך מאפשרת לקחת אותה ממקום למקום ללא בעיה.

סוגי המכונות לחימום זפת

קיימים שני סוגי מכונות לחימום זפת, הסוג הראשון והעתיק יותר הוא מכונות הדור הישן.
אלו הן מכונות המבצעות חימום ישיר באמצעות מבערים, בדומה לשיטה הרגילה שהסברנו לפני. מן המשתמע, מכונות אלו לא יעילות במיוחד, הן לא מאפשרות בקרה על הטמפרטורה או אחידות חימום. הסוג השני עליו נדבר הוא מכונות הדור החדש, המכונות החדישות יותר והיעילות יותר, אותן לקחנו בתור דוגמא קודם לכן. למכונות הדור החדש יתרונות רבים בחימום זפת, הן מחממות את הזפת בצורה עקיפה ובדרך בה מועבר חום בצורה אחידה וקבועה. מכונות אלו עובדות על קוביות זפת, אלו הן קופסאות במשקל של 25 קילוגרמים בערך.
קיימת אפשרות להשתמש במשאבה מיוחדת, שבעצם מעלה את הזפת לגג באמצעות הפעלת לחץ. דבר זה מונע את העבודה הקשה וצורכת הזמן הכרוכה בהעלאת זפת חמה בדליים לגג, וכן מונעת את הסיכון המיותר.

זיפות גגות – שיטות ויישום

שיטות

קיימות שתי שיטות עיקריות לזיפות גגות, הראשונה היא על ידי הנחת שכבת זפת. השנייה היא הנחת שכבת זפת שמעלייה נפרשת רשת ייעודית, מעל רשת זו מורחים שכבת זפת בשנית. שני השיטות דורשות סיוד- צביעה מחודשת כל שנה ושנה.

דרכי הישום

ראשית, יש לנקות את הגג כך שאין שום פסולת או גושים עליו. גג מלוכלך ולא חלק יגרום להדבקות פגומה של זפת לגג ובכך פגיעה באיכות האיטום. שנית, יש להתחיל במריחת בסיס יסוד ביטומני לאורך כל שטח הגג, חומר זה ייקשר בין התשתית לזפת. לאחר מכן, יש לזפת את הגג בשכבה ראשונית, שכבה זו צריכה להיות עבה מאוד וחייבת להתבצע באופן אחיד לאורך כל משטח הגג. אם יוותרו אזורים בהם חסרה זפת הדבר עלול לגרום לפגם באיטום וחדירת מים. אחרי השכבה הראשונית נפרוש רשת פיברגלס או אינטרגלס לאורך כל הגג, רשת זו משמרת את האיטום לאורך זמן ומחזקת אותו, איך היא אינה חובה לשימוש. אחרי שכבת הרשת, נוסיף שכבת זפת נוספת, בפעם פחות עבה מן השכבה הראשונה. לבסוף, יש לצבוע את הגג בסיד, את זה יש לחדש כל שנה, מומלץ לפני תחילת הקיץ.

זיפות או איטום גגות בדרכים חדשות יותר?

למרות התפתחות הטכנולוגיה בזיפות הגגות, לא מומלץ להשתמש בשיטה וותיקה זו. במיוחד בבתים חדשים, עדיף להשתמש בדרך חדישה ומעודכנת יותר לאיטום גגות – יריעות ביטומניות או פולאריטן. למרות שזיפות גגות זוהי שיטה זולה יותר, זוהי שיטה שיש להשקיע בה כספית בטווח הרחוק – כל שנה סיוד מחדש של הגג. כלומר, לטווח הארוך, הסכום הכספי שתשקיעו בזיפות הגג וסיודו מחדש כל שנה יצטבר לסכום כסף העולה על המחיר של שיטות אחרות.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!