איטום קירות חיצוניים- בעיות ופתרונן

כיום, קירות אטומים מהווים ליקוי בנייה נפוץ ביותר. לא כולם מודעים לחשיבות של איטום קירות חיצוניים, חוסר איטום או מערכת איטום חיצונית לקויה גורמים לתופעות הנפוצות שאינכם רוצים להתקל בהן בביתכם – רטיבות בקיר, לחות גבוהה בקיר או עובש. קבלני בנייה רבים לא נכנסים לעומק העניין ומבצעים חיפוי לקירות לפי אטימת תשתיות, דבר שהינו שגוי.
הרטיבות בקיר ושאר התופעות הנ"ל הן תוצאות של איטום קירות חיצוניים לקוי וסדקים בקיר, מה שמאפשר למים לחדור לאט לאט אל תוך הבית ולגרום לנזקים הקיימים להחמיר. ישנם סוגים רבים של סדקים ברמות חומרה שונות:
* סדקים זעירים: סדקים אלו מקורם בחיפוי לקוי או טיוח שהתבצע על ידי אדם לא מקצועי. במקרה זה קל מאוד לפתור את הבעיה ללא צורך בטיפול נוסף בעזרת איטום הסדקים.
*סדקים גדולים: סדקים אלו גדולים יותר מן הקודמים, כמשתמע מן השם. אלו הם סדקים עבים שמגיעים עמוק יותר, לרוב אף מעבר לחיפוי והטיח . סדקים מסוג זה אפילו עלולים לחדור את כל עובי הקיר. כתוצאה מסדקים עבים נוצר מצב בו המים המצטברים מתחת לשכבת החיפוי נכלאים שם, דבר המתדרדר לרטיבות בקיר ואף פעמים רבות למצב של נזילה מהקיר.
*סדקים עצומים: סדקים אלו הם ברמת רמת החומרה הגבוהה ביותר, מהותיים ועמוקים יותר משכניהם – הסדקים הגדולים. אלו הם הסדקים הקשים ביותר לטיפול וכן הגדולים ביותר. הסדקים חודרים דרך הקיר באופן כמעט מוחלט או מוחלט כך שלפעמים ניתן אף לבחין בהם מהצידו הפנימי של הקיר. הגורם לסדקים אלו הוא ליקויי בנייה בדרגות שונות, לרוב בגלל איטום שגוי של תפרי התפשטות.
חשוב לציין כי במקרים רבים חיפוי לקוי גורם לטפטוף מים אל מתחת לרטיבות, דבר היוצר מצב של רטיבות הכלואה מתחת לחיפוי ללא דרך להתייבש או לצאת משם. הרטיבות מתדרדרת ובמקרים קיצוניים מחמירה עד למצב של התמוטטות החיפויים.

איטום קירות חיצוניים – המורכבות והצורך בקבלן איטום מומחה

איטום קירות חיצוניים זוהי עבודה מאוד מסובכת הטומנת בתוכה מורכבות רבה יותר מן הנראה לעין. סוגי האיטום לקירות החיצוניים הינם רבים, קיימים מגוון סוגי חיפויים ומספר רב של חומרי אטימה המותאמים לכל סוג של חיפוי. בחירת בעל המקצוע לביצוע איטום קירות חוץ זוהי אינה החלטה שיש לקחת בקלות ראש, איטום קירות מרטיבות זוהי עבודה המיועדת לבעלי נסיון רב. כחלק מעבודה יש להתמודד עם טיפוס על גבהים וקור רוח, זאת מבצעים המומחים באמצעות סנפלינג. איטום קירות חיצוניים בסנפלינג דורש אנשי מקצוע המנוסים בעבודה בגובה, בעלי הכשרות רבות ונסיון רחב בתחום האיטום.
כל עבודת איטום קירות, גם הקטנה ביותר וגם הגדולה ביותר דורשת לפחות שני בעלי מקצוע, מצריכה חומרים רבים וזמן עבודה רב. ניתן להסיק כי עבודת איטום קירות חיצוניים אינה עבודה זולה, רבים לא מבינים זאת כאשר פונים אלינו במטרה לטפל ב"בעיה קטנה", רק "רטיבות קטנה בקיר". רוב האנשים לא מבינים את המורכבות בפתירת בעיות אלו ושהבעיה היא אינה שטחית, העלות היא אינה כעלות של ביקור אינסטלטור, טכנאי, מנעולן או בעל מקצוע דומה הגובה כמה מאות שקלים לביקור. בהתחשב בחומרים הדרושים לעבודת איטום קירות חיצוניים, בנסיון הדרוש מבעלי המקצוע וכן הסיכון הרב הטמון בעבודה, עלות הטיפול ברטיבות בקיר בצורה מקצועית הינה יקרה.
אך, חשוב לדעת כי אין לזלזל בבעיה. אמנם עלות הביצוע אינה זולה, אך הבעיה אינה נעלמת. הרטיבות בקיר נותרת במקומה בעוד שמים נוספים ממשיכים לחדור והעובש ממשיך להתשפט. בסופו של דבר הבעיה תתדרדר ויהיה צורך לטפל בה מהשורש. כל מני דרכים "שטחיות" לטיפול בבעיה, כגון גירוש העובש וצביעה מחדש, לא יעלימו את הבעיה אלא יסתירו אותה. ללא איטום חיצוני העובש יחזור וככל שיעבור יותר זמן הטיפול יתארך, יהיה קשה יותר ויתייקר.

איך אוטמים קירות חיצוניים

כשנגשים לעבודה אטימה, יש לשמור על נהלי עבודה תקינים. במיוחד באיטום קירות חיצוניים, יש לבצע את העבודה בהתאם לכל התקנים המוסדרים וכל ההנחיות הנדרשות בעת איטום. במידה והכללים התקינים לא נשמרים, הרי ייגרם כשלון וליקוי במערכת האיטום של הקיר.
במקרים רבים, חושבים בעלי הדירות כיצד לחסוך בכסף ולקבל את התוצאות כמה שיותר מהר, הרי הבעיה בדירה גורמת לאי נעימות ורוצים להפטר ממנה כמה שיותר מהר ובכמה שיותר זול. לכן, קורה הרבה כי העבודה לא מתבצעת כנדרש – מהר מדיי ובצורה לא מקצועית מספיק. אך, מי שמפסיק ונפגע בסיפור זה הוא בעצם הלקוחות, שמופתעים כאשר הנזקים חוזרים לאחר תקופה קצרה וסובלים בשנית מרטיבות בקיר, סדקים והפסד כסף.

איך אוטמים קירות חיצוניים? ישנם שלבים עיקריים שיש לעבור עליהם בתהליך:

נתחיל מזה שיש לבדוק את סוג החיפוי, יש סוגים רבים של חיפויים בעוד שלכל חיפוי מתאים חומר איטום שונה וגישת עבודה שונה. יש להבדיל בין חיפויים סופגים וחיפויים שאינם סופגים, בכל אחד מאלו יש לבצע עבודה שונה ולהשתמש בחומר איטום תואם. לדוגמא, לחיפוי סופג נשתמש בחומר אטימה שימנע את הספיגה וימנע מנוזלים לזלוג פנימה.
בשלב השני, נוריד שכבות בטון וטיח שאינן יציבות, זאת על מנת האיטום יהיה יציב ולא יפול עם החיפוי. לאחר שמתבצעת ההורה של שכבות הבטון והטיח הרופפות, יש לבצע ניקוי ותיקון כולל של שטח הקיר. לאחר מכן, כאשר מתקבלת סביבה חלקה ונקייה ניתן לבצע איטום איכותי.
כאשר עובדים על סדקים גדולים, כדאי להשתמש בחומר חזק ואלסטי. זאת מאחר וסדקים כאלו הם מקור הבעיה המרכזי. כאשר מתבצע איטום מדוקדק וחזק בחומרים נוספים מעבר לחומרים שבהם השתמשו קודם לכן, יתקבל איטום מוחלט שישמר במקרה בו הסדקים יחמירו. הסדקים יכולים להחמיר מסיבות טבעיות שאינן תלויות באיטום, כמו רעידות קלות ובלי נמנעות באדמה הנוצרות לרוב בגלל ליקויי בנייה. בעל מקצוע מנוסה בתחום יהיה מודע לתופעה זו ולכן ישתמש בחומרי אטימה גמישים אשר יתאימו את עצמם לשינויים.
חשוב מאוד לבצע אטימה על כל שטח הקיר ולא רק מקומית באזור הסדקים, בבעיה כזו אי אפשר לטפל מקומית כמו בפצע. הרטיבות בקיר לא מגיעה מסדק קטן, לרוב ישנם חורים שאינם נראים לעין בקלות ודרכם מתאפשר חלחול של מים. לכן תמיד מתבצע איטום אחיד ושכבתי לכל שטח הקיר.
את האיטום תמיד נבצע לפני החיפוי, אלא אם כן מתגלה איטום לקוי לאחר שלב החיפויים, במקרה זה לרוב נבצע את האיטום המתוקן מעל החיפוי.
בנוסף, נציין כי כדאי מאוד לערב את וועד הבית במקרים של רטיבות בקיר של דירה אחת בבית, זאת בכדי לבצע איטום כולל של הקיר החיצוני, כך נוכל להיות בטוחים שהבעיה נפתרה.

באילו חומרים נשתמש לאיטום קירות חיצוניים?

בעוד שלכל קיר וחיפוי יש חומר איטום המתאים לו, יש כמות רבה של חומרי איטום שונים. חשוב מאוד לא לנסות למרוח חומר אטימה לבד ללא היוועצות או עזרת בעל מקצוע, שכן יש להתייעץ עם גורמים רבים כמו היצרן והמהנדס בכדי לבצע עבודה תקינה. באיטום קירות חיצוניים משתמשים לרוב בחומרים על בסיסים קבועים המתאימים בצורה הטובה ביותר לסוגי החיפוי והקירות הקיימים. החומרים הנפוצים ביותר בשלבים הראשונים הם חומרים על בסיס צמנטי, חומרים אלו דומים מאוד לחומרים של תשתית המבנה. דומי זה מאפשר להם להתחבר בצורה מיטבית ולמנוע התפרקות האיטום או החיפוי. בשימוש בחומר זה חשוב להעזר בשכבה מחזקת. אם מדובר בקירות סופגים, החומר בו נשתמש הוא חומר על בסיס סילוקסן. הסילוקסן הוא חומר סופג ומשתמשים בו הרבה על קירות מבטון חשוף, חומר זה הוא חומר מאוד יעיל ושימושי אך רק אם יודעים כיצד להשתמש בו לעומק. אחת מהבעיות בו הוא שבשימוש הוא משאיר כתמים קשים מאוד להסרה על כל האובייקטים מסביבו ויש להערך בהתאם. חומר נוסף בו ניתן להשתמש גם בקירות סופגים וגם בקירות שאינם סופגים הוא חומר על בסיס פולאריטני, במידה ומיושם באופן הנדרש הוא ימנע זליגת מים ויבטיח איטום יציב ותקין לטווח הרחוק. אם מחפשים פתרון זול, חומרים על בסיס אקרילי הם הפתרון. חומר זה הוא על בסיס מים ומהווה פתרון מספק אם הוא מיושם בצורה תקינה ובשילוב עם החומרים המתאימים. חומר זה הינו חומר לבן ונוזלי וצורת הנחתו היא במריחה או התזה, בשביל להבטיח את היציבות לטווח הרחוק יש להשתמש בחומר אטימה פולאריטני לסדקים הגדולים. החומר החזק ביותר לביצוע איטום קירות חיצוניים לפני שלב החיפויים הוא חומר על בסיס ביטומני. חומר זה הוא חומר יעיל מאוד – נוח וקל לשימוש, במיוחד על שטחים גדולים.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!